Рішення про звернення районної ради з приводу стратегії реформування лісового господарства

УКРАЇНА
Косівська районна рада
сьоме скликання
одинадцята сесія

РІШЕННЯ

від 30 листопада 2017 року № 368-11/2017
м.Косів

Про звернення районної ради з приводу стратегії реформування лісового господарства

Розглянувши та обговоривши пропозиції депутатів районної ради, керуючись статтею 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

вирішила:

1. Схвалити звернення районної ради до Президента України, Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Міністра аграрної політики і продовольства України, заступника голови Державного агентства лісових ресурсів України, голови Івано-Франківської обласної ради, голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації (додається).
2. Рішення районної ради надіслати Президенту України Петру Порошенку, Голові Верховної Ради України А.Парубію, Прем’єр-міністру України В.Гройсману, Міністру аграрної політики і продовольства України Т.Кутовому, заступнику голови Державного агентства лісових ресурсів України В. Бондару, голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу, голові Івано-Франківської обласної державної адміністрації О.Гончаруку.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Володимира Петричука та постійну комусію районної ради з питань охорони навколишнього середовища та природокористування.

Голова районної ради Павло Ванджурак

 

Президенту України
Порошенку П. О.
Голові Верховної Ради України
Парубію А.В.
Прем’єр-міністру України
Гройсману В.Б.
Міністру аграрної політики і продовольства України
Кутовому Т.В.
Заступнику голови Державного
агентства лісових ресурсів України
Бондару В. Н.
Голові Івано-Франківської обласної ради
Сичу О.М.
Голові Івано-Франківської ОДА
Гончаруку О.Р.

Звернення

Ми, депутати Косівської районної ради Івано-Франківської області, стурбовані схваленою Кабінетом Міністрів України 15.11.2017 року Стратегією сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства України на період до 2022 року (надалі – Стратегія).

Косівський район – є гірським районом, 44 відсотки території якого вкрито лісами. Саме з цим пов’язана століттями сформована господарська діяльність його жителів. Гуцули з покоління в покоління передають любов до природи, лісу, бережно і раціонально вміють використовувати деревину. Саме тому, громади повинні впливати на лісогосподарську діяльність та використання побічних продуктів, які є в лісах і повинні забезпечувати потреби місцевих жителів.

Кабінет Міністрів України, всупереч позиції фахівців лісового господарства, думки громадськості, кулуарно схвалив Стратегію реформування лісового господарства до 2022 року, яка передбачає ліквідацію всіх державних лісогосподарських підприємств.

В загальних положеннях Стратегії вказано, що необхідність її підготовки викликана розумінням надзвичайно важливої ролі лісів для екологічної, економічної та соціальної стабільності держави, необхідності системного удосконалення ведення лісового господарства в Україні, для забезпечення довгострокових інтересів держави на основі поєднання принципів державного регулювання механізмами ринкових відносин з огляду на цілі децентралізації влади, необхідністю розвитку державно-приватного партнерства, збільшення кількості робочих місць, занятості сільського населення, мінімізації корупційних ризиків та вчинення правопорушень, утвердження відкритих, прозорих механізмів прийняття управлінських та кадрових рішень і першочергового забезпечення вітчизняних виробників сировиною шляхом створення прозорого ринку деревини.

В положеннях, що регламентують напрями та механізми досягнення цілей, пріоритетними напрямами досягнення таких цілей визначено вдосконалення моделі та механізмів державного управління в сфері лісового господарства шляхом посилення ролі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства та передачі функцій здійснення господарської діяльності у сфері лісового та мисливського господарства новоствореному суб’єкту господарювання державної власності. Повноваження щодо управління корпоративними правами такого новоствореного суб’єкта якого здійснюватиме Кабінет Міністрів України. Тобто передбачені положення, які повністю суперечать принципам децентралізації – передачі повноважень на місця, а також передбачають створення суб’єкта господарювання з корпоративними правами, передача в концесію, та фактично створення акціонерної компанії, що дає можливість приватизації державних лісів в подальшому.

Таким чином, організація єдиної господарської структури, згідно схваленої Кабінетом Міністрів України Стратегії, буде мати незворотні наслідки для України, лісових районів та безпосередньо Косівського району – можливу приватизацію державних лісів, монополізацію ресурсу та банкрутство деревообробного сегменту економіки, погіршення санітарного стану лісів, зубожіння сільського населення внаслідок масового скорочення штату лісогосподарських підприємств.

На сьогоднішній день ДП “Кутське ЛГ” та суб’єкти підприємницької діяльності, що працюють в лісовій галузі району, є одними з найбільших бюджетоутворюючих підприємств, основними платниками податків та роботодавцями у сільських місцевостях гірського Косівського району. Оптимізація структури лісогосподарських підприємств приведе до скорочення їх штату, що сприятиме росту соціальної напруги в населених пунктах. Ліквідація таких підприємств призведе до втрати кваліфікованих працівників і трудову міграцію до країн Європи.

Вважаємо помилкою при реформуванні лісової галузі ліквідацію усіх лісгоспів як юридичних осіб, та створення на базі існуючих лісогосподарських підприємств єдиного господарського суб’єкта з централізацією усіх фінансових надходжень, монополізацією права на реалізацію лісопродукції та послуг, що суперечить курсу на децентралізацію влади. Внаслідок таких непродуманих дій, прибуткова галузь поставлена у невизначеність. Всі податки, відрахування не будуть залишатися у районі та територіальних громадах, а будуть сплачуватися за місцем реєстрації юридичної особи.
Ми повинні реформувати лісову галузь, вивчаючи досвід передових країн Європи – Австрії, Болгарії, Польщі інших держав, які ведуть господарювання у лісах. В Україні необхідно створити інституційну базу для рівноправного функціонування державної, комунальної та приватної форм власності на ліси.

Реформування потрібно проводити з урахуванням інтересів місцевих громад лісових районів, забезпечивши при цьому впровадження нових механізмів державного управління у сфері лісового господарства, у тому числі розмежування повноважень щодо здійснення державного контролю та господарювання, підвищивши ефективність ведення лісового господарства, не допускаючи при цьому обмеження управлінської та фінансово-економічної самостійності державних лісогосподарських підприємств. Слід впровадити у практику організації ринку деревини проведення місцевих, обласних та загальних торгів, використовуючи досвід Європейських країн.

Під час доопрацювання Стратегіїсталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства України на період до 2022 року необхідно забезпечити залучення до обговорення представників усіх зацікавлених сторін, науковців, експертів та фахових лісівників з метою недопущення знищення лісової галузі та для врахування специфіки ведення лісового господарства в різних регіонах України.

Ми не допустимо знищення лісогосподарських підприємств, місцевих деревообробних підприємств, їхніх трудових колективів та вимагаємо прислухатися до професійної лісової спільноти та громадськості, не допустити проведення економічно та юридично не обґрунтованих реформ, які призведуть до повної руйнації лісової галузі, дати можливість нам, горянам, жити тут і мати можливість використовувати лісові ресурси та продукти побічного користування.

Враховуючи вищенаведене, вимагаємо вжити заходів з відміни даної Стратегії, яка була схвалена кулуарно, таємно, та без належного широкого громадського обговорення.

Прийнято на XІ сесії Косівської
районної ради 30 листопада 2017 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *