30 травня 2018 року у сесійній залі Косівської районної ради відбулась презентація проекту «Світ Карпатських Розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат», одного із 17-ти переможців І-го конкурсного відбору проектів Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, що буде реалізовуватись на території Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей та Підкарпатського воєводства (Польща).
Косівська районна рада є одним з 11 бенефіціарів вищезазначеного проекту. На території Косівського району заплановано створення Центру карпатської культури – однієї із 4-х структур, що ввійдуть до польсько-українського карпатського центру культурної спадщини «Розети».
Участь у публічному заході взяли народний депутат України Юрій Соловей, голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро Стефлюк, заступниця начальника управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації, депутат обласної ради Галина Макота, архітектор проекту Володимир Мартинюк, представники офіційної делегації з Венгровського повіту Республіки Польща, які перебувають з робочим візитом на території Косівського району, голова Вижницької районної ради Михайло Андрюк, голова Вижницької районної державної адміністрації Руслан Сенчук, керівництво Косівської районної державної адміністрації.
Презентувала проект громадськості, депутатському корпусу районної і міської рад, представникам мистецьких, культурних та навчальних установ району виконавча директорка Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин. Від імені організації – головного партнера проекту з української сторони, п.Галина розповіла про співпрацю ОМС Івано-Франківської області у рамках Асоціації, окреслила головні напрямки транскордонного проекту, старт якого заплановано на осінь 2018 року. Розповіла про шлях, який було пройдено під час підготовки проекту з 2016 року для розуміння того, якою кропіткою та непростою є робота з європейськими фінансовими інструментами.
На сьогоднішній день у рамках проекту Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 «Світ Карпатських Розет — заходи із збереження унікальності культури Карпат» підписано грантовий контракт між головним бенефіціаром, польською організацією «Про Карпатія» та Спільним Технічним Секретаріатом Програми, також підписані партнерські угоди.
Як зауважив голова Косівської районної ради Павло Ванджурак, Косівщина опановує нові управлінські інструменти для забезпечення соціально-економічного та культурного розвитку краю, і Косівський район вперше братиме участь як повноправний партнер у транскордонній співпраці.
Керуюча справами виконавчого апарату районної ради Роксолана Барчук презентувала ту частину проекту, яка буде реалізована безпосередньо на території Косівщини і за виконання якої відповідає представницький орган місцевого самоврядування. Йдеться про створення Центру карпатської культури на базі першого поверху будівлі комунальної власності колишнього килимового цеху у м.Косові по вул.Горбового, 5/2, приміщення якої не використовувалось протягом останніх 20 років. Очікувана інвестиція з ЄС та кошти місцевих бюджетів будуть спрямовані на реконструкцію частини зазначеної будівлі: повне перекриття її даху, укріплення перекриттів між поверхами, роботи з облаштування І-го поверху, благоустрій частини території перед будівлею.
Загальна концепція використання будівлі колишнього килимового цеху полягає у тому, щоб у майбутньому облаштувати на другому та третьому поверхах так званий «культурний хаб» – простір можливостей, багатофункціональний центр подій, реалізації творчих ініціатив, проведення різноманітних заходів для потреб різних цільових та вікових груп з числа жителів району та гостей краю.
Загальний бюджет для реалізації інфраструктурної частини по комунальній будівлі Косівської районної ради у рамках даного проекту становить 262 000 євро, з яких 217 081,92 євро – кошти гранту, 44 918,08 євро – обов’язкове співфінансування. І тут було звернуто особливу увагу на те, яку результативну силу має співпраця на різних рівнях ОМС та виконавчої влади Івано-Франківської області.
Станом на сьогоднішній даний проект має підтримку: з обласного бюджету у розмірі 1 млн.грн., дякуючи розумінню керівництва обласної ради та обласної державної адміністрації, є підтримка депутатського корпусу і керівництва Косівської міської ради у вигляді передбачених для проекту 100 тис.грн, передбачено 100 тис.грн. у районному бюджеті. Більшість депутатського корпусу районної ради розуміють, що поряд із складними нагальними потребами є стратегічний підхід до закладання підвалин майбутнього сталого розвитку нашого краю.
Питання облаштування ІІ та ІІІ поверхів комунальної будівлі у м.Косові по вул.Горбового, 5/2 на сьогоднішній день потребують продовження робіт з пошуку фінансових ресурсів.
Керівництво Косівської районної ради висловлює окремі слова подяки тим людям, установам та організаціям, які долучилися на різних етапах підготовки проекту, усієї необхідної документації: фахівцям-архітекторам у галузі збереження історико-культурної спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка», завідувачці та працівникам кафедри архітектурного проектування Івано-Франківського національного університету нафти і газу, ТОВ «ІФ-Проект», Косівській філії РЕМ, МКП «Косівміськводосервіс», районному архітектору та відділу будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Косівської РДА, Івано-Франківській обласній раді та обласній державній адміністрації.
Завершився презентаційний захід врученням подяк від керівництва Косівської районної ради та районної державної адміністрації учасникам першого гуцульського фестивалю на території національного музею у с.Пирогів Киїівської області «Гражда-фест», який проходив 28-29 квітня цього року.