До Дня хіміка

Головне управління статистики інформує. Своє професійне свято в останню неділю травня в Івано-Франківській області відмічають понад 3 тисячі працівників хімічної промисловості або 7,1% всіх зайнятих у промисловості області.

Хімічна галузь області залишається потужним промисловим комплексом, який в значній мірі визначає тенденції розвитку економіки області. Вона представлена підприємствами з виробництва хімічних речовин і хімічної продукції, основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів, гумових і пластмасових виробів, якими у 2017р. реалізовано продукції на 7,6 млрд.грн або 16% загального обсягу реалізації промисловості області. Відмічається значне зростання внеску підприємств з виробництва хімічних речовин і хімічної продукції у загальнодержавний обсяг реалізованої промислової продукції даного виду діяльності (з 2,7% у січні–березні 2017р. до 24,1% у січні–березні поточного року), якому сприяло відновлення у минулому році в області виробництва основної хімічної продукції – соди каустичної, вуглеводнів ациклічних та циклічних, полімерів етилену та вінілхлориду, у первинних формах.

Хімічні підприємства області у 2017р. забезпечили 39–88% загальнодержавного обсягу виробництва соди каустичної, бензолу, чистотою 95 мас.% і більше, пластифiкаторів багатоскладових для гуми чи пластмас, плит, листів, плівки з пластмас, непоруватих, з декоративною поверхнею; 12–22% – полівінілхлориду пластифікованого у первинних формах, сумішей невогнетривких для поверхонь фасадів, внутрішніх стін будинків тощо, шин суцільних або напівпневматичних, протекторів для шин змінних, гумових, труб, трубок та шлангів, жорстких, з полімерів вінілхлориду, плит, листів, плiвки, фольги i стрічки, з полімерів стиролу, непоруватих; 7–9% – хлориду водню (соляної кислоти), фарб та лаків, диспергованих чи розчинених у водному середовищі, шпатлівок малярних, виробів з гуми вулканізованої, труб, трубок та шлангів, жорстких, з полімерів етилену.

Крім того, підприємствами хімічного комплексу області виробляються барвники синтетичні, клеї казеїнові, засоби мийні та засоби для чищення, шампуні та засоби для прийняття ванн, препарати лікарські, вироби для транспортування чи пакування товарів, лінолеум, інша продукція.

За рахунок сприятливої кон’юктури на зовнішніх ринках збуту експортні поставки продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості збільшились в області за 2017 рік порівняно з попереднім роком у 5,1 раза, за перший квартал 2018 року – у 17,9 раза. Підвищенню конкурентноздатності виробленої продукції сприяє використання інновацій. За минулий рік у хімічному виробництві області освоєно 2 нових технологічних процеси, з яких 1 – маловідходний, ресурсозберігаючий. Розпочато виробництво 11 найменувань інноваційних видів продукції. На фінансування інноваційної діяльності галузі у 2017 році було спрямовано понад 25 млн. грн або майже 19% загальнообласного обсягу. Інноваційна продукція підприємств хімічної промисловості склала 40,3% реалізованої за минулий рік інноваційної продукції в цілому по промисловості області.

Підприємствами галузі у 2017 році було освоєно 101,2 млн.грн капітальних інвестицій, прийнято в експлуатацію потужність з виробництва полівінілхлориду у первинних формах.

Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу) в підприємства хімічної галузі на 31 грудня 2017р. склав 214,6 млн.дол. США (31,8% від обсягу залученого іноземного капіталу в промисловість області). Інвестиції надійшли від іноземних партнерів із 9 країн світу, з них найбільше – від нерезидентів Нідерландів, Кіпру, Італії, Польщі та Франції.

За 2017р. середньомісячна заробітна плата штатних працівників галузі зросла у порівнянні з попереднім роком у 1,6 раза і склала 8286 грн, що на 36,4% перевищує середній розмір заробітної плати в економіці області та на 17% – у переробній промисловості.

Потенціал хімічного та нафтохімічного комплексу області формують товариства «Карпатнафтохім», «Падана Кемікал Компаундс», «Полікем», «Карпатсмоли», «Таркетт Вінісін», «Поліком», «Завод ДК Орісіл», «Завод ТОС «Барва», «Голд Дроп-Україна».

Довідково: згідно з Указом Президента України від 7 травня 1994р. щорічно в останню неділю травня відзначається День працівників хімічної та нафтохімічної промисловості.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.