Про підсумки і враження від року життя і роботи в Космацькій ОТГ та плани на майбутнє – у розмові з волонтеркою Корпусу Миру США в Україні Джанін Вінн

У червні цього року пройшов рік з того часу, коли в Космацькій сільській об’єднаній територіальній громаді поселилась волонтерка з Корпусу Миру США Джанін Вінн у рамках реалізації двохрічного проекту «Розвиток громад».

Районна рада надавала Космацькій сільській раді методичну й організаційну допомогу у підготовці відповідного проекту, а з моменту приїзду волонтерки на Косівщину – посадові особи районної ради та районної державної адміністрації постійно контактують з Джанін Вінн, обмінюються досвідом з питань забезпечення сталого розвитку території, ефективного тайм-менеджменту в органах влади, допомагають ближче знайомитись з народними гуцульськими ремеслами.

У зв’язку з цим, районна рада спільно з волонтеркою Корпусу Миру США в Україні Джанін Вінн підвели підсумки року роботи, поговорили про її враження, зреалізовані ідеї та плани на майбутнє.

— Джанін, скажіть, яким був для вас рік життя в новій місцевості – на території Космацької сільської об’єднаної територіальної громади?

— Коли я починаю свій другий рік роботи, як доброволець Корпусу Миру США в Космачі, я здивовано розумію, як швидко пройшов перший рік. З того часу, коли я познайомилась з громадою, з людьми, які тут живуть, я маю незліченну кількість дивовижних вражень. У мене з’явились нові друзі, я опанувала нові навички та вміння, познайомилась з фантастичною місцевою гуцульською їжею, отримала теплий та гостинний прийом у домівках місцевих жителів. Це дало мені змогу знайти багато можливостей та зробити певний внесок у розвиток Космацької ОТГ.

— Розкажуть детальніше про ці можливості. Що і з ким Вам вдалося реалізувати на території громади?

– Деякі речі з тих, що я робила у громаді, були невеликими, наприклад – допомога в підготовці їжі для весілля та похорону. Але деяка діяльність, як-от дитячі книги з вивчення англійської мови від моїх американських друзів для місцевих шкіл і бібліотек, я сподіваюся, матиме позитивний вплив у майбутньому. Маю ряд ідей для громади, що знаходяться лише на етапі планування, але вірю, що вони будуть успішно реалізовані.

Я очікувала на більш конструктивну співпрацю з сільською радою у частині підготовки нових цікавих проектів, але з багатьох причин цього не вдалося забезпечити. Тим не менше, я зосередила свою діяльність на підтримці роботи клубів англійської мови на території ОТГ, співпрацюю з Косівським музеєм народного мистецтва та побуту Гуцульщини, допомагаю районній раді та районній державній адміністрації у частині підготовки англійською мовою проектних документів, інформації про туристичний потенціал Косівщини.

— Пригадую, ми з Вами якось вели мову про важливість чіткого середньострокового планування у роботі органів місцевого самоврядування, зокрема, в організації масових заходів, як-от місцеві фестивалі. І зійшлися на тому, що тут ще є над чим працювати місцевим посадовцям. Важливо правильно планувати усі заходи на рік вперед. Знаю, що і в цьому Ви намагались допомогти працівникам бюджетних установ громади…

— У лютому минулого року до Космача приїхали ще двоє добровольців Корпусу миру США. Це мої друзі Петті Дейджан і Мері Фасано, які допомогли організувати і провести семінар «Вжиття заходів: вирішення проблем та планування проекту в громаді”. У цьому тренінгу взяли участь двадцять людей, більшість з яких працюють в бюджетних установах Космацької ОТГ. Спільно ми вчилися аналізувати місцеві проблеми та планувати шляхи їх вирішення. Отримані учасниками заходу навички повинні допомогти досягати цілей, визначених у Стратегії розвитку Космацької ОТГ, готувати розвиткові проекти.

— Які із заходів, що Вам вдалося організувати та провести на території Космацької громади, залишили по собі найяскравіші враження?

— Мені дуже подобається працювати з дітьми! У середині липня місяця, ми, з вчителькою англійської мови з села Прокурава Любою Петращук, провели одноденний екологічний табір для 16 дітей з громади. Взявши за основу програму, розроблену добровольцем Корпусу Миру США Ендрю Юдкіном по боротьбі із забрудненням навколишнього середовища пластиком в США, ми організували наш табір таким чином, щоб навчити дітей розуміти, яким чином сміття впливає на навколишнє середовище. У квітні цього року, ми з Ендрю, представили схожу програму для 25 дітей у Космацькій загальноосвітній школі.

Діти зрозуміли, що проблема забруднення навколишнього середовища має далекосяжні наслідки. Ми вели мову про шляхи її вирішення. Учні самостійно шукали відповіді на кілька запитань: як впливає сміття на навколишнє середовище, що відбувається з тваринами, коли територія їхнього існування забруднена, що ми можемо зробити з цим, що станеться, якщо ми нічого не будемо зробимо, як ми можемо допомогти іншим усвідомити важливість цієї проблеми?

Остання частина такого одноденного еко-табору була присвячена створенню інформаційних плакатів для підвищення обізнаності жителів громади з проблемою забруднення навколишнього середовища. Діти розмістили відповідні плакати у різних місцевих магазинах та у приміщеннях громадських будівель.

Цей день був чудовим, повчальним і веселим для дітей, і для мене. У майбутньому планую провести такий табір на базі кожної із шкіл Космацької ОТГ.

У себе вдома, в рідному штаті Мейн (США), я мала ще одне цікаве заняття – писала для регіональної газети про життя мого маленького села. Це хоббі я продовжила реалізовувати і в Космачі – пишу статті про свою нову домівку, людей, що мене оточують, їхній побут, проблеми і можливості. Ці статті я пишу як для своєї місцевої газети в США, так і для районної газети «Гуцульський край». Вони відображають мій досвід, враження від перебування американки в Україні, передають моїм землякам у США інформацію про чудові речі, які я відкрила і продовжую відкривати для себе тут, на Гуцульщині.

І для мене велика приємність поділитися цим досвідом. Україна наполегливо працює над тим, щоб приєднатися до європейського світу та одночасно зберігає цінні автентичні традиції. Це непросто.

Зміни потребують часу, але я відкрила для себе Україну як країну, що дивиться в майбутнє. І ви обов’язково досягнете успіхів!

Мій єдиний на сьогоднішній день розпач полягає у тому, що перший рік роботи в Україні пролетів надзвичайно швидко. Я ціную кожну мить, яку проводжу тут, на території Космацької громади. І мені б щиро хотілося зупинити час …

Розмову вела
Роксолана Барчук, керуюча справами виконавчого апарату районної ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *