Рішення про звернення районної ради щодо фінансування сільських рад

УКРАЇНА
Косівська районна рада
сьоме скликання
вісімнадцята сесія

РІШЕННЯ

Від 21 лютого 2019 року № 563-18/2019
м.Косів

Про звернення районної ради щодо фінансування сільських рад

Розглянувши та обговоривши пропозиції окремих сільських голів Косівського району, керуючись статтею 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

вирішила:

1. Схвалити звернення районної ради до Прем’єр-міністра України, Голови Верховної ради України щодо фінансування сільських рад з метою забезпечення виплати заробітної плати їх працівникам.
2. Рішення районної ради надіслати Прем’єр-міністру України В.Гройсману, Голові Верховної ради України А.Парубію.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Володимира Петричука та постійні комісії районної ради з питань бюджету і фінансів (В.Табахарнюк) та з питань законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, депутатської та інформаційної діяльності (В. Кавацюк).

Голова районної ради Павло Ванджурак

Голові Верховної Ради України
А.Парубію

Прем’єр-міністру України
Гройсману В.Б.

У Косівському районі склалася критична ситуація з виплатою заробітної палати працівникам окремих сільських рад.

В 2014 році Верховною Радою України прийнято зміни до Бюджетного кодексу України, наслідком чого стало впровадження нового механізму бюджетного регулювання та вирівнювання, а саме: перехід до двоступеневої бюджетної моделі. Починаючи з 2015 року, бюджетним законодавством не передбачено дотації вирівнювання між бюджетами сіл, селищ, міст районного значення. Запровадження таких змін мало на меті стимулювання об’єднання та формування спроможних територіальних громад. Однак, законодавцем не враховано ситуації, за якої неспроможні сільські ради не можуть реалізувати свої права на добровільне об’єднання, у зв’язку із відсутністю волі на це територіальних громад, які мають можливість самостійно забезпечити своє функціонування. Внаслідок цього окремі сільські ради опинилися в критичній ситуації, за якої власних надходжень, що забезпечують функціонування ради, вистачає тільки на декілька місяців.

Протягом 2016-2018 років у Косівському районі було утворено три об’єднані територіальні громади, до складу яких увійшли 13 населених пунктів. Самостійно продовжують функціонувати 27 територіальних громад, 12 з яких – не спроможні утримувати себе у зв’язку із відсутністю достатнього обсягу надходжень до місцевих бюджетів за рахунок місцевих податків. Сільські ради вживають заходів щодо економії коштів та наповнення дохідної частини власних бюджетів шляхом скорочення штатної чисельність працівників, надання відпусток без збереження заробітної плати працівникам сільських рад, скорочення видатків на комунальні послуги, збільшення ставок земельного податку, плати за оренду землі. Однак, це не істотно впливає на стан справ із виплатою заробітної плати.

Враховуючи, що більшість населених пунктів розташована в гірських місцевостях, де значна частина земель вкрита лісами, а податок за лісові землі можна буде справляти тільки з 1 січня 2020 року, земельний податок та плата за оренду землі не може забезпечити належний рівень надходжень до місцевого бюджету. Також, в більшості населених пунктів невелика кількість суб’єктів підприємництва, відсутні великі підприємства, які могли би бути джерелом наповнення сільських бюджетів.

З метою забезпечення функціонування сільських рад, у 2015-2017 роках районною радою приймалися рішення про надання субвенції на заробітну плату працівникам сільських рад, внаслідок чого проблему із виплатою заборгованості по заробітній платі в сільських радах вдавалося вирішувати. У 2018 році в районному бюджеті склалася складна ситуація з оплатою праці в галузі освіти, медицини, культури, внаслідок чого можливості районного бюджету щодо надання субвенцій сільським радам на виплату заробітної плати були вкрай обмеженими. Протягом 2018 року районною радою прийняті рішення про надання субвенції на заробітну плату сільським радам району на загальну суму 690 тисяч гривень, що наразі не врятувало ситуації із виплатою заробітної плати працівникам окремих сільських рад району. Станом на 08.02.2019 року заборгованість по заробітній платі працівникам сільських рад району за 2018 рік складає 1 190 470 гривень.

Внаслідок цього органи місцевого самоврядування базового рівня не в змозі виконувати свої повноваження, що у кінцевому результаті веде до зниження якості та обсягу наданих послуг населенню, а також призводить до соціальної напруги та дестабілізації соціально-економічного розвитку регіону.

З метою збереження функціонування сільських рад та забезпечення можливості надання ними якісних послуг населенню, звертаємося з проханням врегулювати на законодавчому рівні на період до завершення процесу об’єднання територіальних громад питання фінансування сільських рад з метою забезпечення виплати заробітної плати їх працівникам.

Прийнято на ХVIIIІ сесії Косівської
районної ради 21 лютого 2019 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *