«Розумний вулик», атракційні пасіки, медові туристичні маршрути – робота над реалізацією транскордонного проєкту продовжується

Впровадження карантинних заходів в Україні, різноманітні карантинні обмеження у сусідніх країнах, спричинені коронавірусом SARS-CoV-2, створили певні обмеження та виклики у процесі реалізації транскордонних проєктів, що фінансуються у рамках ЄІС Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Не став винятком і проєкт «Карпатська бджола – спільні заходи для збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні», що впроваджується на території Косівського і Верховинського районів Івано-Франківської області, Міжгірського району Закарпатської області та у Підкарпатському воєводстві Республіки Польща. Основна частина його заходів пов’язана із збереженням природної спадщини в українсько-польському прикордонні – чистопородної карпатської бджоли «Карпатки».

Додатковими викликами у реалізації зазначеного проєкту для консорціуму чотирьох партнерів (ГО «Карпатська еко-пасіка», АОМС «Єврорегіон Карпати-Україна», Колочавська сільська рада, Асоціація розвитку і Промоцї Підкарпаття «Про Карпатія») стали цьогорічні складні погодні умови: холодна, дощова і затяжна весна та червневі паводки.

Але безвихідних ситуацій не буває. У процесі перемовин з партнерами проєкту, консультацій із Спільним Технічним Секретаріатом транскордонної Програми Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 було досягнуто домовленостей про продовження терміну реалізації проєкту з 12 до 22 місяців. Підготовлено усі необхідні для цього документи, які перебувають на фінальній стадії узгодження.

А паралельно з вищезазначеними адміністративними та паперовими процесами, попри карантин і погану погоду, партнери продовжують працювати над підготовкою до втілення основних проектних заходів. Частина з них пов’язана з розвитком туризму на основі наявної природної спадщини. Ще частина стосується виключно наукової та селективної роботи навколо збереження аборигенної породи карпатської бджоли.

Так, на сьогоднішній день на стадії завершення перебуває розробка трьох туристичних стежок, які вже на початку цієї осені будуть промарковані у рамках транскордонного проєкту на Косівщині та Міжгірщині. Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна», що відповідальна за впровадження даних заходів, детально опрацювала анкети потенційних учасників пішохідних та велосипедного маршруту, підготувала проект туристичної мапи, яка буде доступна трьома мовами: українською, англійською та польською.

«Карпатська пасіка в історичному огляді – від дуплянки до розумного вулика» – саме під такою назвою готуються до створення двох туристично-інформаційних виставок під відкритим небом на Косівщині та Міжгірщині. Вони будуть постійно діючими впродовж весняного, літнього та осіннього періодів. Відкритими для туристів та школярів для спостереження за життям бджолиної сім’ї, ознайомленням з історією карпатського бджільництва.

Колочавська сільська рада вже завершує облаштування атракційної пасіки. Зовсім скоро у центрі Колочави місцеві жителі, школярі і туристи зможуть милуватись справжніми архітектурними пам’ятками в мініатюрі, що постануть у вигляді різноманітних вуликів.

Тим часом громадська організація «Карпатська еко-пасіка» здійснює комплекс підготовчих робіт для облаштування аналогічного виставкового простору у селі Смодна на території НПП «Гуцульщина». Так, у рамках реалізації транскордонного проєкту, за фінансової підтримки Івано-Франківської обласної державної адміністрації, у рамках реалізації заходів Комплексної регіональної цільової програми розвитку туризму в області на 2016-2020 роки, вже придбано комплект інноваційного обладнання для облаштування «розумного вулика», 4 різнотипні вулики для демонстрації традицій бджільництва у різних регіонах Карпат, 20 захисних бджолярських костюмів для дорослих і дітей, що будуть використовуватись під час екскурсій на облаштованій атракційній території.

А наші польські партнери з громадської організації «Асоціація розвитку і Промоцї Підкарпаття «Про Карпатія» розпочали роботу над виготовленням промоційного відеоролика про карпатське бджільництво по обидва боки українсько-польського кордону, що буде поширюватись блогерами на популярних туристичних ютуб-каналах Польщі. Завершують розробку велосипедного туристичного маршруту на території національного парку у Бещадах та пішохідного маршруту в одному з гірських населених пунктів Підкарпатського воєводства, що пов’язане з розвитком бджільництва.

Натомість, усі заплановані проєктом, публічні заходи (фестиваль меду у Колочаві, майстер-клас із свічкарства у Польщі та фінальна конференція у Косові) перенесені на невизначений термін. Дати їх проведення будуть узгоджуватись партнерами додатково, беручи до уваги ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції та вимоги з протиепідемічних заходів на території організацій-партнерів.

Фотографії Тетяни Костинюк

*Проект технічної допомоги Європейського Союзу № PLBU.01.02.00-UA-0941/19-00 «Карпатська бджола – спільні заходи для збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні», у рамках ЄІС Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, впроваджується за підтримки Косівської районної ради, Косівської районної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Національного природного парку «Гуцульщина».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *