У Косові вчилися практичного застосування Орхуської моделі сталості

24-25 червня 2021 року на базі НПП «Гуцульщина» відбулась тренінгова програма «Практичне застосування Орхуської моделі сталості при проведенні публічних заходів». Даний захід проходив у рамках реалізації транскордонного проекту «Світ карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат», що фінансується Європейським Союзом через Програму Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Організатори заходу, ГО «Громадський центр «Еталон» у партнерстві з ВНЗ «Університет Короля Данила», Управлінням екології і природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації», Косівською районною радою презентували присутнім концепцію Орхуської конвенції та практичні аспекти використанні Орхуської моделі сталості (ОрМС) на прикладі кращих європейських та українських практик.

Учасники тренінгу: працівники органів місцевого самоврядування Косівщини, організатори культурно-масових заходів, працівники національних природних парків та екологи Прикарпаття, обговорили яким чином ОрМС як інструмент проведення заходів у сталий спосіб покликана забезпечити розуміння того, що туризм та рекреація не загрожують природоохоронним та історико-культурним територіям, а навпаки – популяризують концепцію заповідності, створюючи додаткові можливості для сталого місцевого розвитку територіальних громад, генерують фінансові ресурси для захисту і підтримки цих територій, сприяють їх відродженню і збереженню для прийдешніх поколінь.

Орхуська модель сталості передбачає 4 напрями, спрямовані на збереження природної спадщини, у межах яких пропонуються конкретні рішення щодо проведення культурних публічних заходів:

  1. Щоденні операції та мобільність (напрям зосереджений на логістиці: транспорт, політика закупівель, управління відходами, розміщення/споживання та соціальна відповідальність).
  2. Продукти харчування та напої (відповідальне споживання продуктів харчування, зменшення харчових відходів, правильне упакування, органічні продукти, підтримка локальних виробників).
  3. Архітектура та фізичний простір (даний напрямок фокусується на ресурсах та інфраструктурі, які використовують для організації простору публічної події: вода, будівлі, енергія, інтер’єр).
  4. Комунікація та поведінка (це підходи до організації заходу, які зміцнюють бренд події та впливають на поведінку відвідувачів, забезпечують промоцію і формування аудиторії).

Під час навчальної тренінгової програми було презентовано спеціально розроблену для Косівщини Дорожню карту і Концепцію проведення публічних заходів відповідно до Орхуської моделі сталості (ознайомитися з відповідними програмними документами можна у додатках).

Крім того, присутні ознайомились з концепцією створення у Косові мистецько-креативного простору «Центр Карпатської культури» на базі колишнього килимового цеху виробничо-художньої фабрики «Гуцульщина». До слова, реконструкція даного об’єкту з метою його перетворення в сучасний креативний осередок розвитку та промоції народних ремесел, формування якісного туристичного продукту, триває у рамках вищезазначеного транскордонного проєкту з 2018 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.