23 травня виповнюється 6 місяців роботи Косівської районної ради шостого демократичного скликання

23 травня виповнюється півроку з моменту проведення першої сесії Косівської районної ради шостого демократичного скликання та обрання Андрія Клуба на посаду голови Косівської районної ради. Про перші здобутки та подальші перспективи – у розмові з Андрієм Івановичем.

– Отож перше питання стосуватиметься не так роботи, як Вас особисто – як Ви вважаєте, яким чином Вам у 26 років вдалося очолити районну раду? Як було входити в роль голови райради, адже більшість депутатів – старші Вас за віком, тай посада досить відповідальна?

– Хочу розпочати з того, що вперше за роки незалежності Партія Регіонів на Косівщині змогла не лише подолати 3% бар’єр, але й набрати найбільшу кількість голосів серед усіх політичних партій, зареєстрованих для участі у виборах в багатомандатному виборчому окрузі, як до районної, так і до обласної рад. На сьогоднішній день ми маємо 14 депутатів у Косівській районній раді шостого демократичного скликання, з яких 8 були обрані за списками Партії Регіонів, а 6 – отримали перемогу в одномандатних мажоритарних округах.

Те, що я очолив районну раду, заслуга не моя особисто, а заслуга всієї команди з якою ми йшли на вибори. Крім того, на момент проведення виборчої кампанії я був уже знайомий та перебував у хороших стосунках практично з усіма лідерами політичних партій та громадських організацій, а також керівниками служб, установ, організацій Косівського району. На той час мене знали, як молодого амбітного і в той час об’єктивного керівника РО ПР, адже саме я очолював виборчий штаб В.Ф.Януковича у президентській виборчій кампанії у 2010 році, також на громадських засадах очолював Молодіжну адміністрацію Косівського району. А до того працював менеджером будівельної фірми, яка має хорошу репутацію в районі, а її власник – поважна і знана на Косівщині людина.

Все це допомогло мені та моїй команді вести переговорний процес та об’єднувати навколо себе інших депутатів у період між оголошенням результатів місцевих виборів та проведенням першої сесії Косівської районної ради шостого скликання. В результаті чого за моє обрання проголосувало 2/3 складу ради.

Звичайно, в роботі на посаді голови районної ради виникло багато нових для мене речей, не скажу, що було легко. Але, як я вже говорив на початку, практично з усіма керівниками району та й з більшістю депутатів я вже був знайомий, з деякими працював. Тому при зіткненні з тим чи іншим питанням, при необхідності я мав від кого отримати вичерпну інформацію.

Значну роль у цьому плані відіграв виконавчий апарат Косівської районної ради. Я прийшов у колектив молодих, досвідчених, енергійних фахівців, знавців своєї справи.

Безперечно, довелося вникати і в нові процеси, що відбуваються в районі.
Що стосується відповідальності, то так склалося, що попередня моя робота також вимагала великої уваги та відповідальності, як і ті люди, з якими я мав справу.

Загалом, за 6 місяців роботи на посаді керівника районної ради я вважаю, що мені вдалося знайти порозуміння та налагодити хороші ділові відносини з усіма керівниками району.

– На Вашу думку, чому Партія Регіонів набрала найбільше голосів у Косівському районі – погодьтеся, цей факт випав з загальнообласних виборчих тенденцій?

– Так, справді Косівський район є винятковим в Івано-Франківській області щодо результатів Партії регіонів на місцевих виборах у жовтні минулого року.

Хочу наголосити, що запорукою успіху Партії регіонів на цих виборах був не політичний бренд, а принципова позиція керівних органів щодо залучення до лав партії відомих та авторитетних людей краю: керівників підприємств, установ, організацій, успішних підприємців, знаних працівників медицини, освіти, культури, транспорту та зв’язку, які на той час вже зарекомендували себе як ділові та цілеспрямовані люди, що вже зробили і можуть ще багато зробити для соціально-економічного та культурного розвитку нашого краю.

На моє переконання, люди стали менше вірити політичним брендам та партійним передвиборчим гаслам. Наші виборці в першу чергу звертали увагу на особистості, які були в тому чи іншому партійному списку.

Звичайно, вагомий внесок у цю перемогу зробив наш земляк, народний депутат України, голова Івано-Франківської обласної організації ПР В.М.Чуднов. Завдяки його багаточисельним зустрічам з виборцями, вмінням довести ту істину до людей, багато переконались, що регіонали Прикарпаття – це чесні, порядні й відповідальні люди, які хочуть забезпечити стабільний розвиток свого краю і держави загалом.

Крім того, Косівська районна організація ПР йшла на місцеві вибори зі своєю виборчою програмою «Зробимо Косівщину перлиною Карпат», яку ми стараємось поступово втілювати в життя.

Такий результат на місцевих виборах у жовтні 2010 року та злагоджена робота новообраних депутатів у період між виборами та проведенням першої сесії районної ради дозволив зосередити у представницькому органі місцевого самоврядування району значний потенціал – голови ключових депутатських комісій – бюджетної, з питань законності та боротьби з корупцією, з питань охорони здоров’я – це представники Партії Регіонів. А це значний крок для зміцнення авторитету Партії Регіонів через можливість впливати на багато процесів у районі, вирішувати важливі питання соціально-економічного та культурного розвитку Косівщини.

З моменту проведення місцевих виборів пройшло вже півроку і я можу з упевненістю заявити, що наші депутати відразу активно включилися у вирішення посильних проблем тих населених пунктів, за якими були закріплені чи в яких проживають. Наведу деякі приклади: Снідавська загальноосвітня школи отримала новий комп’ютер, Розтоківська школа – комплект спортивного інвентарю, футбольна команда с.Шешори отримала в подарунок новий комплект спортивної форми від нашого депутата, голови фракції ПР А.Узюмова, зусиллями депутатів нашої фракції була забезпечена робота грейдера в одному з найвіддаленіших населених пунктів району с.Розтоках, така допомога для покращення стану сільських доріг буде найближчим часом надана ще одному селу (Бабин).

Виключно власними силами депутати Партії регіонів районної та міської ради, а також активісти партії розпочали реалізацію соціального проекту – будівництво та облаштування дитячого ігрового майданчика в центрі міста Косова. Його вартість становитиме понад 100 тис. грн. Значну частину коштів для реалізації цього проекту погодився надати народний депутат України Василь Михайлович Чуднов.

Хотілося б окремо відзначити, що Василь Михайлович ніколи не залишається осторонь проблем та ініціатив своїх земляків, та нашого краю в цілому, завжди надає посильну допомогу, відстоює Івано-Франківщину в столиці. Вже найближчим часом, за його активного сприяння, незважаючи на дефіцит бюджетних коштів, на Косівський район з державного бюджету буде виділено 20 млн. грн.. для будівництва дороги «Яблунів-Космач». Перше поступлення цільових коштів у сумі 10 млн. грн.. очікуємо вже у червні місяці. Також за сприяння В.Чуднова в Міністерстві екології та природних ресурсів України розглядається питання щодо виділення близько 7 млн. грн.. для вирішення екологічних проблем Косівського району (а це і наслідки стихій минулих років, ліквідація зсувних процесів)

Свою дієвість ми й надалі будемо доводити конкретними справами, які зможуть забезпечити стабільний соціально-економічний розвиток Косівщини, виправдати довіру наших виборців та завоювати її серед тих, хто ще не з нами.

– Чи є у Косівській райраді постійна більшість, якщо так, то хто в неї входить?

– Дійсно, можна сказати, що на даний момент в Косівській районній раді існує стабільна більшість та врешті-решт знято політичну напругу, яка лихоманила нашу районну раду останніх 4,5 роки. В цю більшість входять представники Партії регіонів, Народної партії, партії «Відродження» та всі ті депутати районної ради, яким у першу чергу небайдуже майбутнє Косівщини.

Варто відзначити, що питання, які безпосередньо стосуються життєдіяльності району, як-от прийняття районного бюджету, Програми соціально-еокномічного та культурного розвитку району, важливих цільових районних програм тощо, об’єднують в сесійній залі весь депутатський корпус.

Крім того, хочу зауважити, що наша партійна організація створила найчисельнішу в Косівській районній раді фракцію, яка об’єднала навколо себе у районній раді однодумців і тих людей, які вболівають за стабільний розвиток Косівщини.

– Які нині пріоритети роботи Косівської районної ради?

– Після сформування більшості, створення та затвердження складу постійних депутатських комісій, президії в першу чергу було визначено саме пріоритети у роботі Косівської районної ради шостого демократичного скликання.

Депутатський корпус був одностайним у тому, що всі свої зусилля потрібно зосередити у першу чергу на вирішеннях питання створення районного санкціонованого сміттєзвалища, врегулювання так званих «лісових питань», розвитку туризму як перспективи подальшого соціально-економічного розвитку Косівщини, створення сприятливого інвестиційного клімату на території району, формування банку даних інвестиційних пропозицій та проектів.

Вже є перші позитивні напрацювання щодо вирішення цих наболілих для нашого району питань.

– Що можете занести до здобутків райради за піврічну роботу?

–    Якщо проаналізувати внутрішню роботу районної ради з початку нового скликання, то хотів би відзначити, що за цей період проведено чотири сесії районної ради, на яких було розглянуто і прийнято 104 рішення, відбулись три засідання президії районної ради, активно працюють депутатські комісії. Крім того, хочу акцентувати увагу на наступних позитивних зрушеннях у роботі:

•    в першу чергу ми забезпечили оптимізацію структури виконавчого апарату районної ради;
•    впорядкували відповідно до чинного законодавства роботу комунальної установи «Трудовий архів Косівського району»;
•    з доброї волі депутатів районної ради було створено єдину в районі дитячу художню школу в селищі Кути, забезпечено фінансовий ресурс для її функціонування;
•    профільними комісіями погоджено та затверджено сесіями районної ради 18 районних цільових програм в галузі медицини, культури, соціальної, правоохоронної сфери. Половина з них забезпечена фінансовим ресурсом за рахунок коштів районного бюджету;
•    При районній раді створено компетентну комісію з питань надання одноразових матеріальних допомог жителям району, яку очолив заступник голови районної ради. Тепер всі звернення від громадян приймає виключно районна рада, вони не переадресовуються з у станови в установу, як це було раніше, такі звернення колегіально розглядають спеціалісти управління праці та соціального захисту населення, медики, депутати;
•    Сесії районної ради проходять злагоджено, всі питання та проекти рішень заздалегідь детально обговорюються на президії, дні депутата, необхідна інформація систематично висвітлюється та постійно оновлюється на веб-сайті районної ради;
•    Активно працюємо над вирішенням питання систематичного збору і вивезення твердих побутових відходів на території району, вирішенням наболілих так званих «лісових» питань.

– Косівський район – край гірський і в більшій мірі туристичний, аніж промисловий. Який нині стан відпочинкової галузі, чи задоволені Ви ним, чи є ще над чим працювати?

Косівщина – це справді мальовничий край стрімких потоків, чистого повітря, талановитих людей. Маємо потужний потенціал для розвитку туристичної галузі, і що дуже важливо, не лише для розвитку сезонного туризму, як скажімо Крим, а круглорічно. Маємо якісний туристичний продукт – пішохідні, кінні, вело маршрути, етно-пізнавальні екскурсії, майстер-класи народних ремесел, можливість розвитку гірськолижного спорту, сучасні туристичні бази та пансіонати, рівневі приватні садиби тощо.

Однак щодо стану розвитку туристичної інфраструктури та створення сприятливого інвестиційного клімату в районі, то я б оцінив його як «задовільний».

Роль місцевої влади у цьому процесі, на мій погляд, полягає в першу чергу в забезпеченні розвитку комунікацій, без яких в жодній цивілізованій країні світу неможливий розвиток туризму – будівництво доріг, ліній електромереж, завершення газифікації району, затвердження реальних для виконання цільових районних програм в галузі туризму, забезпечення їх необхідним фінансовим ресурсом за принципом «першочерговості».

Крім того, на реальному, а не декларативному рівні повинна забезпечуватись співпраця та підтримка влади недержавних, громадських організацій, які самотужки розвивають цю галузь в районі, представниками так званого сільського зеленого туризму.

Хочу наголосити також на тому, що розвиток туризму у нашому районі має стимулювати не тільки економічне зростання, збільшуючи відсотки економічних показників, а й стимулювати збереження та подальший розвиток гуцульської культури, наших унікальних народних промислів; зміцнювати духовне здоров’я жителів краю та гостей; мотивувати молодь залишатися на батьківщині та пишатися рідним краєм.

Ми не повинні повторювати помилок наших сусідів, де громади стають тільки постачальниками дешевої робочої сили та придатками інтенсивного незбалансованого бізнесу, що висмоктує всі ресурси територій.

Щодо практичних кроків депутатського корпусу районної ради у цьому напрямку, то хотів би відзначити важливе для розвитку туризму на Косівщині рішення останньої сесії районної ради щодо збільшення до 45 років терміну договору користування Косівському гірському пошуково-рятувального пункту. Є перспективи створення на його базі інформаційно-туристичного візит-центру, який би міг надавати туристам вичерпну інформацію про район, його туристичні продукти.

– Один з основних об’єктів району – це Національний природній парк «Гуцульщина». Однак визначення його статусу, а особливо меж, вже не перший рік супроводжується конфліктами. В чому їхня суть, і чи є ефективні спроби вирішити проблеми?

– Не секрет для цілої Івано-Франківської області, що Косівський район вже не один рік лихоманить від лісових проблем – колишні колгоспні ліси, які колись належали жителям району, погодження території НПП «Гуцульщина», робота тих чи інших лісокористувачів району.

На сьогоднішній день є розуміння та співпраця всіх гілок влади на території району, депутатського корпусу, представників територіальних громад району, лісокористувачів щодо необхідності мудрого та грамотного врегулювання цих всіх конфліктних питань.

Коли створювався парк, то більшість мешканців району підтримали його створення тому, що тоді переслідувалась основна мета – зупинення масових вирубок лісів. А ліс для Косівського району, який є малоземельним та густозаселеним, – це найбільше багатство.

Але життя не стоїть на місці, а район повинен розвиватись. На момент створення парку, це було правильне рішення. Але тоді охопили ті території, які на сьогоднішній день можуть становити перспективу подальшого соціально-економічного розвитку всіх населених пунктів району, у 2002 році все робилось поспіхом.

Ми не маємо ні полів, ні морів. У нас є лише гори, ліс та працьовиті люди. І перспектива розвитку Косівщини лише за туризмом, збереженням та подальшим розвитком самобутньої гуцульської культури, народних промислів.

У зв’язку з цим, з ініціативи депутатів районної ради, при підтримці народного депутата України Василя Чуднова в Косівському районі створено тимчасову комісію з питань впорядкування меж території НПП «Гуцульщина». До неї увійшли представники районної державної адміністрації, територіальних громад району, депутати районної ради, представники лісокористувачів району.

Відбулись вже три засідання відповідної комісії, на яких були розглянуті та узагальнені пропозиції п’яти місцевих рад району щодо оптимізації територій природо-заповідного фонду; перегляду їх зонування, здійсненого НПП «Гуцульщина»; заміни територій, як можуть становити основу подальшого соціально-економічного розвитку населених пунктів району та бути привабливими для інвесторів. Відповідні рекомендаційні матеріали були направлені на розгляд науково-технічної ради національного парку, погоджені нею. Після цього відбулись виїзні засідання тимчасової комісії в села Черганівку, Старі Кути, Город, Пістинь з метою наочного вивчення та аналізу тих пропозицій, які були надані місцевими громадами вказаних населених пунктів району щодо вилучення з НПП «Гуцульщина» спірних території та заміну їх на інші.

Прийнято принципове рішення про вилучення з природо-заповідного фонду ділянок, на які вже виготовлено державні акти на право власності.

Наразі всі напрацювання тимчасової комісії узагальнюються й найближчим часом будуть передані на розгляд Івано-Франківській обласній державній адміністрації.

– Косівський район гордиться «Маєтком Святого Миколая». Які перспективи його подальшого розвитку?

– Безперечно, основним та спрямовуючим у плані розвитку туризму на Косівщині є і туристичний, і водночас інвестиційний проект «Маєток Святого Миколая».

Вважаю, що не потрібно зараз поспішно конкретизувати, що зроблено і що робиться, бо досвід минулих років показує, що з добрих справ можуть зробити брудну політику та чорний піар.

Дуже багато спекуляцій було навколо цього питання, викривленої та неправдивої інформації.

Хочу сказати наразі лише одне – масштабний проект «туристично-духовний культурно-мистецький комплекс «Маєток Святого Миколая» є і буде на території Косівського району, так само як і буде нормально функціонувати Національний природний парк «Гуцульщина».

Є розуміння і на рівні району, і на рівні області того, що на сьогоднішній день він є стратегічним в соціально-економічному розвитку Косівського району, єдиним багатством якого є ліси, сприятливі екологічні умови, працьовиті й талановиті люди, культурні та духовні надбання, автентичність.

– Косівський район – багатий на ліси. Відомо, що є ініціатива про передачу лісів у комунальну галузь. Для чого це потрібно, і які будуть перспективи лісового фонду, якщо його віддадуть громаді?

– Так, справді на останній сесії районної ради 8 квітня було прийнято рішення про землі територіальних громад району, вкриті лісовими насадженнями. Чому воно було прийняте? Коли проходило розпаювання та приватизація землі, то люди, які проживали в рівнинних населених пунктах отримали свої паї, а горяни залишились ні з чим. У Косівському районі близько 20 тис. га земель лісового фонду, які до 1940 року були людськими, потім були передачі до колгоспів, а на сьогоднішній день знаходяться в користуванні районного підприємства «Райагроліс». Хочу наголосити, що ці території – це не густонасаджені ліси, а переважно чагарники, галявини та поляни, які межують з населеними пунктами і можуть слугувати для їх розширення, соціально-економічного, туристичного розвитку.

Тому районна рада і прийняла відповідне рішення і рекомендувала місцевим радам Косівського району включити в межі населених пунктів землі, вкриті лісовими насадженнями, які перебували в користуванні відповідних територіальних громад та громадян до 1940 року, та виготовити техніко-економічне обґрунтування розвитку населених пунктів, пов’язане з використання земель, вкритих лісовими насадженнями, які пропонується включити в межі населеного пункту.

Звичайно це досить важкий процес у плані реалізації. І ця робота потрібна в першу чергу для того, щоб забезпечити розмежування земель державної та комунальної форм власності.

– Нагальне питання в більшості сіл області – вуличне освітлення. Чи вирішує ці питання Косівська районна рада?

Це питання актуальне і для Косівщини. Воно знаходиться на контролі не лише в районної ради, а й особисто в окремих наших депутатів.

У плані вирішення питання вуличного освітлення в населених пунктах нашого району, то частково це питання вирішується місцевими радами району самостійно, за рахунок власних надходжень, бо не потребує великих капіталовкладень. Ми ж вирішили піти не зовсім традиційним шляхом: сільська рада поросить грошей, а районна рада їх одразу виділяє.

Районна рада намагається стимулювати місцеві ради району активніше вивчати й освоювати такий перспективний напрям як підготовка грантових проектів. У районному бюджеті на 2011 рік передбачено співфінансування для тих місцевих рад, які підготують грантові проекти та програми й запропонують інноваційний підхід до вирішення проблемних питань своїх територій.

Такі проекти були подані від Косівського району на перший обласний конкурс програм та проектів розвитку місцевого самоврядування, який проводить Івано-Франківська обласна рада.

До речі, хочу відзначити, що Косівський район займає друге місце в області по кількості поданих місцевими радами району проектів на цей конкурс (13 проектів, 2 з яких стосуються вуличного освітлення). А це також перспективна ділянка роботи в умовах обмеженого фінансування.

–    2011 рік в Івано-Франківській області оголошено роком розвитку медицини. Які проблеми в медицині має Косівщина, і яким чином районна рада допомагає їх вирішувати?

–    Районна рада має безпосереднє відношення до вирішення питань медицини – це фінансування галузі, адже саме депутати розглядають пропозиції, формують проект районного бюджету та остаточно затверджують його на сесії районної ради.

Можу з гордістю констатувати, що Косівський район у сфері розвитку, роботи та забезпечення галузі охорони здоров’я займає одне з перших місць в області.

Навіть у цей скрутний час, річ при формуванні районного бюджету ми знайшли кошти для придбання сучасного томографа для Косівської центральної районної лікарні, заклали кошти на ремонт терапевтичного відділення. У січні місяці цього року в Косівській ЦРЛ було відкрито нове відділення неврології та гемодіалізу.

Найбільшою проблемою для медицини і цілого району є те, що ця галузь постійно недофінансовується з державного бюджету. В минулому році районна рада за рахунок інших галузей закрила 5 млн. грн… по галузі охорони здоров’я, у цьому році силами районного бюджету, знову ж таки за рахунок інших галузей, ми закрили вже 7 млн. грн..

В таких умовах змушені спільно з керівництвом центральної районної лікарні шукати альтернативні шляхи виходу. На сьогоднішній день з метою економії коштів по галузі опрацьовується питання реорганізації однієї з дільничних лікарень нашого району в геріатричне відділення, яке в подальшому буде передано на баланc управління праці та соціального захисту населення. Також пропрацьовується варіант передачі деяких відділень Яблунівської центральної районної лікарні в обласне підпорядкування, що зменшить навантаження на районний бюджет.

На останок, хочу подякувати всьому депутатському корпусу за співпрацю, виваженість, мудрість та розуміння того, що не кольори партійних прапорів і не політичні гасла є основою роботи нашого органу місцевого самоврядування, а спільна віддана праця задля стабільного соціально-економічного та культурного розвитку Косівщини.

Маю велику надію на те, що саме такий пріоритет і надалі буде визначальним у роботі Косівської районної ради шостого демократичного скликання.

Підготовлено за матеріалами
інформаційно-аналітичної програми «Право знати»
радіо «Західний полюс»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *